Ameriška gospodarska rast v drugem četrtletju je bila krepko nižja od pričakovanj

Gospodarstvo ZDA je v drugem četrtletju zabeležilo precej nižjo rast od pričakovanj, hkrati pa je bila navzdol popravljena tudi gospodarska rast v prvem četrtletju. Največje gospodarstvo na svetu, je tako v drugem četrtletju, na letni ravni raslo po 1,2 odstotni stopnji, kar je dosti manj od napovedi, ki so pričakovale 2,6 odstotno rast. Kot rečeno je bila navzdol popravljena tudi rast v prvem četrtletju, ki namesto prvotno ocenjenih 1,1 odstotka znašala le 0,8 odstotka.
Nasprotno se je potrošniška poraba v treh mesecih do konca junija na letni ravni povišala za 4,2 odstotka, kar je najvišja hitrost rasti po zadnjem četrtletju leta 2014. Ameriška centralna banka je sicer v sredo navedla, da so po zmanjševanju "tveganj v bližnji prihodnosti", kot so upočasnitev zaposlovanja, še vedno na poti za letošnji dvig obrestnih mer.
FED se tudi na zadnjem srečanju ni odločila za dvig obrestnih mer
Steven Englander, vodja za globalne trgovalne strategije, pri banki Citigroup je dejal: "Ne gre za signal, ki bi bil tako slab, da bi kazal, na razpad ameriškega gospodarstva, je pa še en dodaten žebelj v krsto, septembrskega dviga obrestnih mer iz strani FED-a."
Čeprav se je potrošniška poraba povečala, pa so se poslovne investicije, ki vključujejo delnice, zaloge, opremo in nepremičnine, v drugem četrtletju znižale za 9,7 odstotka. Naložbe v poslovne zaloge so v obdobju med aprilom in junijem znižale za 8,1 milijarde dolarjev, kar je prvo takšno znižanje po tretjem četrtletju leta 2011.
Glavni ekonomist pri družbi Markit, Chris Williamson je dejal: "Zaloge so pri statističnih podatkih o BDP-je vedno najbolj nepredvidljive postavka in slabost v drugem četrtletju, je bila deloma posledica zmanjšanja zalog, prvič po tretjem četrtletju leta 2011. Dobra novica je, da obstaja upanje, da bodo morala podjetja v drugi polovici leta, začeti obnavljati ravni svojih zalog, kar bo spodbudilo rast."
Vladne številke izdane v četrtek so namignile, na umirjanje poslovne porabe. Ameriški trgovinski primanjkljaja se je v juniju povečal na 63,3 milijarde dolarjev, kar je več od 61,1 milijarde dolarjev zabeleženih v maju. Najnovejši podatki o BDP-ju so samo prve ocene rasti za drugo četrtletje, drugi objava, ki bo temeljila na večji količini podatkov, pa bo objavljena 26. avgusta.
Centralna banka bo imela letos še tri seje in sicer v septembru, novembru in decembru. Williamson ugotavlja: "Čeprav ni dvoma, da so razočarajoči, pa so podatki o BDP pogled za nazaj, medtem ko je možnost dviga obrestnih mer iz strani centralne banke bolj odvisna od prihodnjih podatkov in ne tega, kaj se je zgodilo v drugem četrtletju. Vseeno pa bo odsotnost močne rasti v drugem četrtletju, nedvomno povečala število pozivov oblikovalcem politik, da ostanejo previdni, kar močno zmanjšuje možnost kakršnega koli dviga obrestnih mer pred decembrom."