Azijske delnice navzdol, dolar močnejši

Azijske delnice so danes po včerajšnjih novih vrednostih izgubljale na vrednosti, potem ko je razprodaja Applovih delnic in povečanje donosnosti obveznic včeraj znižala vrednost indeksov na Wall Streetu. Na drugi strani je dolar našel podporo, medtem ko so se donosi ameriških državnih obveznic povišali blizu najvišjih nivojev v zadnjih štirih letih.
Najširši azijski borzni indeks brez japonske je danes izgubil 1,1 odstotka vrednosti, potem ko je včeraj dosegel najvišjo vrednost v zgodovini. Vseeno ostaja indeks na dobri poti k 6,5 odstotni mesečni rasti. Medtem so avstralske delnice izgubile 0,9 odstotka vrednosti, južnokorejski borzni indeks Kospi je izgubil 1 odstotek, medtem ko je japonski Nikkei padel za 1,4 odstotka.
Hongkonški indeks Hang Seng je izgubil 0,9 odstotka vrednosti, medtem ko je glavni borzni indeks na celinski Kitajski, Shanghai Composite izgubil 0,8 odstotka vrednosti. Podobne obsege padcev analitiki napovedujejo tudi za evropske trge.
Medvedje razpoloženje v Aziji sledi zgledu Wall Streeta, ki je v preteklem letu vodil rast globalnih delnic , zahvaljujoč višjim prihodkom podjetij in ocen vrednosti delnic.
V ponedeljek so se vrednosti ameriških delnic umaknile iz rekordnih nivojev, zato sta indeksa Dow Jones in S&P 500 zabeležila največje dnevne padce vrednosti v zadnjih petih mesecih, kar je predvsem posledica padca vrednosti Applovih delnic.
Na drugi strani je dolar po nekaj tednih razprodaje užival v rasti vrednosti. Zaradi višjih donosov ameriških obveznic je tako dolar v primerjavi s košarico šestih glavnih svetovnih valut včeraj pridobil 0,15 odstotka vrednosti. Vrednost evra v primerjavi z dolarjem se je znižala za 0,2 odstotka na 1,2361 dolarja.
Cene nafte so se še naprej nižale, potem ko je nanje pritisnila rast vrednosti dolarja in naraščanje ameriške proizvodnje. Cene ameriške lahke nafte so se znižale za 1,2 odstotka na 64,79 dolarja na sod. Zaradi padca vrednosti dolarja so se sicer cene v četrtek zvišale vse do nivoja 66,66 dolarja na sod, kar je bila najvišja cena po decembru leta 2014. Cena nafte znamke Brent se je danes znižala za 0,85 odstotka na 68,88 dolarja za sod.
Vrednost zlata se je znižala na 1344,1 dolarja za unčo, kar je bila najnižja cena po 23 januarju, k čemur je pripomogla rast vrednosti ameriške valute. Cena plemenite kovine se je sicer prejšnji teden povzpela na 1366,06 dolarja na unčo, kar je bilo največ od avgusta leta 2016.