Facebook v boj z programi za blokiranje oglasov

Facebook je zaradi programske opreme za blokiranje najavil spremembe, ki bodo namizne uporabnike prisilile v ogled oglasov. Naraščajoča priljubljenost programov za blokiranje nadležnih oglasov, predstavlja grožnjo za družbo, ki večino prihodkov ustvari s pomočjo spletnega oglaševanja.
Pri socialnem omrežju so sicer svojim uporabnikom dejali, da razumejo kako nadležni so lahko oglasi. Zato so uporabnikom obljubili ponudbo boljših orodij za nadzor nad oglasi, ki se znajdejo med novicami uporabnikov. "Ko ljudem ponujamo močnejši nadzor, pa bomo hkrati začeli prikazovati oglase na tistih Facebook namizjih, ki trenutno uporabljajo programe za blokiranje," je na svojem blogu zapisal podpredsednik za oglaševanje pri Facebooku, Andrew Bosworth.
Uporabniki bodo lahko prilagodili vrsto oglasov, ki se bodo pojavljali na njihovih namizjih in bodo lahko zbrali svoje priljubljene znamke in podjetja. "Ljudje ne marajo gledati oglasov, ki za njih niso pomembni, oziroma ovirajo ali prekinjajo njihovo uporabniško izkušnjo," je dodal Bosworth.
Programi za blokiranje oglasov sicer ponavadi na mobilnih napravah, ki predstavljajo večino ogledov Facebooka ne delujejo, vseeno pa preprečujejo ogled oglasov v vrednosti več milijard evrov.
Facebook je sicer iz naslova oglaševanja v zadnjem četrtletju ustvaril prihodke v višini 5,6 milijarde evrov. Približno 200 milijonov uporabnikov po svetu uporablja na svojih računalnikih programe za blokiranje oglasov. Poteza Facebooka bo zelo verjetno zopet oživila razpravo med ponudniki vsebin, ki se zanašajo na prihodke iz naslova oglaševanja in uporabniki, ki se želijo izogniti nezaželjenim reklamam.
Hkrati to ni prvi Facebookov poizkus nadzora nad vsebinami, ki jih uporabniki vidijo v svojih novicah. V začetku meseca so tako sprejeli ukrepe za omejitev "clickbait" zgodb - člankov, ki nosijo naslove zaradi katerih se zdi zgodba bolj zanimiva kot dejansko je.