FED močno izboljšala napoved letošnje ameriške gospodarske rasti

Ameriška centralna banka (FED) za letos pričakuje veliko močnejšo gospodarsko rast, kot je bila napovedana pred tem, saj se stopnja precepljenosti prebivalstva povečuje, spodbujevalna sredstva, pa so začela prihajati v gospodarstvo.
FED tako za letos napoveduje, da se bo ameriški BDP okrepil za 6,5 odstotka, kar je mnogo več od 4,2 odstotka napovedanih v decembru. Po besedah banke, pa so se polepšali tudi obeti za okrevanje trga dela. Kljub izboljšanju napovedi, pa se uradniki pri banki niso odločili za dvigh obrestnih mer.
Hkrati večina članom odbora banke pričakuje, da bodo stroški izposoje denarja ostali na praktično ničelni ravni tudi po letu 2023.
Predsednik banke Jerome Powell je dejal, da si želi ustanova videti dokaze o popolnejšemu okrevanju preden se odloči za spremembo svoje politike, ki je trenutno osredotočena na spodbujanje gospodarske aktivnosti.
Inflacija
Medtem na milijone ljudi še naprej ostaja brez dela, predvsem v delih gospodarstva, ki jih je pandemija kitajske kuge najbolj prizadela, kot so na primer gostinjstvo in turizem. Škoda je hkrati nesorazmerno prizadela delavce z nizkimi plačami, ki so pogosto med zadnjimi, ki imajo korist od gospodarskega okrevanja, je dodal.
"Okrevanje je hitrejše od pričakovanj," je dejal na novinarski konferneci po zaključku srečanja banke. "Čeprav pozdravljamo tako pozitiven razvoj dogodkov, pa ne smemo postati samozadostni."
Izboljšani obeti - zbirka neodvisnih napovedi članov uprave banke - vključuje napoved, da se bo stopnja inflacije do konca leta povišala na 2,4 odstotka, kar je nad trenutnih 2 odstotnim inflacijskim ciljem banke. Vseeno je Powell dejal, da bo takšna rast inflacije verjetno "prehodne narave".
Delnice na Wall Streetu so po izjavah predsednika banke pridobile na vrednosti.
"Ker FED ne želi zaostrovati svoje politike, dokler inflacija ne bo na pravi poti k trajnemu preseganju 2 odstotnega cilja, z poudarkom, da mora biti vsako povečanje inflacije prehodne narave, pričakujemo, da FED še nekaj časa ne bo zviševala stopnje obrestnih mer," je dejal Michael Pearce iz družbe Capital Economics.
Pričakovano gospodarsko okrevanje v ZDA je sicer močnejše, kot v Evropi.
Powell je kljub temu, dejal, da ga ne skrbi, da bi slabše okrevanje tujini škodovalo ameriškemu gospodarstvu, ki ostaja glavna prioriteta banke. "Kadar je ameriško gospodarstvo močno, ta moč običajno podpira tudi globalno aktivnost," je dejal.
"Rad bi videl hitrejše okrevanje v Evropi, želim si, da bi cepljenje potekalo bolj gladko, vendar me to kratkoročno ne skrbi," je dejal. "Mislim, da smo v dobrem položaju, a podatki se morajo dokaj hitro še izboljšati in ostati močni še nekaj časa."