Na ameriškem črnem seznamu družb po novem tudi Alibaba in Tencent?

Administracija ameriškega predsednika Trumpa razmišlja, da bi na seznam črnih podjetij, ki so pod nadzorom kitajske komunistične partije dodala tudi tehnološka velikana Alibaba in Tencent. To pa je poteza, ki bo še dodatno zaostrila odnose med državama.
Uradniki ministrstva za obrambo, ki nadzirajo imenovanja sicer še niso dokončali načrtov za dodajanje novih podjetij na seznam in razpravljajo tudi o dodatnih kitajskih podjetij, ki jih bodo postavili na črni seznam.
Če bosta na seznam dodani družbi Alibaba in Tencent, bo zanje veljal izvršni nalog ameriškega predsednika Donalda Trumpa iz novembra, ki ameriškim vlagateljem od letošnjega novembra dalje prepoveduje kupovanje delnic družb, ki so uvrščena na črno listo.
Delnice družbe Alibaba so med jutranjim trgovanjem na borzi v Hong Kongu izgubile 5 odstotkov vrednosti. Na drugi strani so se delnice družbe Tencent pocenile za 3 odstotke. Delnice družbe Alibaba, ki kotirajo na borzi v ZDA, so v sredo izgubile nekaj več kot 5 odstotkov vrednosti.
Donald Trump je sicer proti kitajskih podjetjem, ki so pod nadzorom komunistične partije sprejel močne ukrepe saj sta Washington in Peking zaradi kitajskega nedemokratičnega terorja nad svojim prebivalstvom in Hong Kongom in širjenja smrtonosnega virusa po vsem svetu, na bojni nogi.
V torek je Trump hkrati podpisal izvršni ukaz s katerim je prepovedal transakcije z osmimi kitajskimi aplikacijami, vključno z mobilnimi plačilnimi platformami Ant Qall Wallet in WeChat Pay.
Novembrska izvršna odredba je sicer omogočila uporabo zakona iz leta 1999, ki je obrambnemu ministrstvu naložilo pripravo seznama kitajskih podjetij, ki so v lasti ali pod nadzorom kitajske vojske. Pentagon, ki je omenjeni mandat izpolnil šele lani, je doslej na črno listo uvrstil 35 podjetij, med katerimi sta tudi največji kitajski proizvajalec čipov SMIC in naftni velikan CNOOC.
Medtem ko je izdaja novembrske direktive ponudnike borznih indeksov, ko je družba MSCI spodbudila k črtanju delnic družb iz črnega seznama, pa je zmeda glede obsega pravul v zadnjih dneh povzročila nekaj dramatičnih odločitev in ponovnih odločitev na newyorški borzi.
Newyorška borza je tako 31.decembra objavila načrte za odstranitev delnic družb China Mobile Ltd, China Telecom Corp Ltd in China Unicom Hong Kong Ltd. A so nato v ponedeljek po posvetu z zveznimi regulatorji svojo odločitev obrnili. Nato pa so včeraj sporočili, da se bodo držali originalnega načrta.
Indeks Dow Jones je pri svoji odločitvi sledil newyorški borzi in pozno včeraj sporočil, da bodo iz kotacije odstranili ameriške depozitarne račune treh kitajskih telekomunikacijskih družb.