Sankcije proti Kitajski so danes zaustavile rast globalnih trgov

Azijske delnice so danes izgubile včerajšnje dobičke, za kar imajo največ zaslug kitajski trgi, saj so vlagatelji po nedavni rasti nekaterih kitajskih delnic unovčevali svoje dobičke, svoje pa so dodali tudi strahovi glede rasti inflacije v širši regiji. Vlagatelji sedaj pozorno čakajo na nastop predsednika ameriške centralne banke Jeromea Powella in ministrice za finance Janet Yellen v kongresu, kasneje danes.
Najširši indeks azijsko-pacifiških delnic izven Japonske je danes izgubil 0,57 odstotka vrednosti, pri čemer je glavni kitajski borzni indeks upadel za 1,5 odstotka.
Ekonomist pri družbi Naitix Gary Ng je dejal, da so kitajske delnice v zadnjem času poslovale bolje od drugih v regiji, kar pomeni, da je bil na vrsti čas za določene popravke.
Turška lira je po zamenjavi guvernerja centralne banke zgrmela v prepad
Včerajšnja napoved novih sankcij proti Kitajski tudi ni pomagala delnicam, čeprav so analitiki mnenja, da so trgi na takšen razvoj dogodkov večinoma že navajeni.
ZDA in druge države, vključno z Evropsko Unijo so v ponedeljek kitajske uradnike sankcionirali zaradi genocida in množičnega trpinčenja prebivalstva v regiji Šingjang, režim v Pekingu pa se je odzval z povračilnimi ukrepi proti evropskim zakonodajalcem, diplomatom, inštitutom in družinam.
Zunaj Kitajske so azijske delnice po včerajšnji rasti delnic na Wall Streetu poslovale mešano, saj so vlagatelji pričakovali prekinitev rasti donosnosti obveznic, ki jo doživljamo v zadnjem času.
Indeks Dow Jones je včeraj pridobil 0,32 odstotka vrednosti, indeks S&P 500 je zrasel za 0,7 odstotka, medtem ko je tehnološki indeks Nasdaq poskočil za 1,23 odstotka.
Razviti trgi in azijski trgi v razvoju so hkrati uspeli prebaviti presenetljivo potezo turškega avtoritarnega predsednika Erdogana, ki je guvernerja centralne banke v državi zamenjal s kritikom visokih obrestnih mer.
"Ne kaže, da bi se okužba lahko širila izven Turčije," je dejal analitik Alex Wolf iz banke JP Morgan, pri čemer je navajal "precej močne denarne tokove v Azijo".
Donosnost ameriških 10 letnih državnih obveznic, se je iz vrhov pri 1,732 odstotka znižala na 1,6857 odstotka.
"Ameriškim tveganim sredstvom v tem tednu pomaga znižanje donosnosti obveznic. Ta teden bomo še naprej pazljivo spremljali gibanje donosov, med serijo dražb centralne banke in pričevanji ministrice za finance Janet Yellen in predsednika banka Jeromea Powella," so v svojem dnevnem zapisu sporočili pri raziskovalni agenciji ANZ.
Predsednik centralne banke je v izjavi, pripravljeni za kongresno obravnavo v torek dejal, da je okrevanje v ZDA napredovalo "hitreje, kot je bilo na splošno pričakovano, hkrati pa zgleda, da se okrevanje še krepi".
Na drugi strani je na vrednosti izgubila nafta, kar je posledica velike oskrbe in novih karantenskih ukrepov zaradi vala okužb z kitajsko kugo po vsej Evropi in počasnemu okrevanju povpraševanja po gorivu.
Cena nafte znamke Brent se je danes znižala za 1,27 odstotka, medtem ko je cena lahke ameriške nafte upadla za 1,28 odstotka.