ZDA objavile novo strategijo za vlaganja v Azijsko-pacifiško regijo

ZDA naj bi porabile 113 milijonov dolarjev za digitalno gospodarstvo, energijo in infrastrukturo v Aziji, kar je poteza s katero želijo zmanjšati rastoči vpliv Kitajske v tej regiji. Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je v govoru gospodarskim voditeljem v Washingtonu obljubil, da bo Washington začrtal "Indo-pacifiško" gospodarsko strategijo.
Dejal je, da ZDA verjamejo v "strateška partnerstva in ne strateško odvisnost". Napoved prihaja sicer v času ko se ZDA in Kitajska spopadata v trgovinski vojni.
Ameriška gospodarska rast je v drugem četrtletju dosegla 4,1 odstotka
Trumpova strategija za vzpostavitev vpliva z regionalno skupino opredeljeno kot "Indo-Pacifik", ki vključuje ameriško zahodno obalo, države jugovzhodne Azije in Indijo, mnogi vidijo kot odgovor na Kitajsko iniciativo Belt and Road.
V tej shemi je Peking porabil na milijarde dolarjev za obnovo pristanišč, cest in železnic po vsej Aziji, kot del prizadevanj Kitajske za povečanje svojega političnega in strateškega vpliva, v Aziji in drugod.
Pompeo je na to opozoril v svojem govoru pred ameriško gospodarsko zbornico, "ZDA ne vlagajo v plotični vpliv, temveč izvajajo ekonomijo partnerstva," je dejal. "Ta sredstva predstavljajo samo predplačilo za novo ero v ameriških gospodarskih zavezah k miru in blaginji v Indo-pacifiški regiji."
Naložba se zdi v primerjavi z velikimi vlaganji Kitajske kot kaplja v morje, vseeno pa analitiki pravijo, da gre za znamenje pripravljenosti ZDA k krepitvi svojih vezi z azijskimi gospodarstvi.
ZDA so odkar je predsedniško funkcijo v začetku lanskega leta prevzel Donald Trump zavzele vse bolj protekcionistično gospodarsko agendo, saj je bila ena od njegovih potez lanski izstop države iz pogajanj o čezpacifiškem trgovinskim sporazumom.
ZDA so se poleg tega odločile za uvedbo uvoznih dajatev na kitajsko blago v skupni vrednosti 34 milijard dolarjev in državo obtožile kraje avtorskih pravic intelektualne lastnine.